Mobile

Viber

Telegram

Messenger

Зв'язатися з нами
Закрити
Порівняння
Обране
0
Кошик

Історія Дня вишиванки

Вишиванки завжди були значною частиною української історії та культури. І досі вони залишаються одним із найважливіших символів народу. Проте був період, коли люди були змушені ховати сорочки у скринях, а за їх носіння можна було отримати безліч проблем. За часів радянського строю прояви національної самобутності називали шароварщиною. Вишиванки повернулися до життя лише після того, як Україна отримала незалежність.

Зараз вишиті мотиви використовують у повсякденному одязі. Дизайнери пропонують все більше колекцій сучасних вишиванок, вони підкорюють світові подіуми та все частіше зустрічаються просто у містах. Прихильники традиції досі власноруч вишивають символічні орнаменти. Окрім того, можна придбати безліч готових наборів для вишивки, які ви знайдете на сторінках каталогу «Вечорниці».

Вишиванка навіть отримала власне свято – третій четвер травня. Саме про нього ми і розповімо детальніше. 

До чого тут студенти?

Цікаво, що створення свята вишиванки – студентська ініціатива. Її запропонувала Леся Воронюк, студентка Чернівецького університету імені Юрія Федьковича. Її надихнули викладачі та студенти, які іноді приходили на пари у вишитих сорочках, тож вона запропонувала всім обрати один день та прийти у них разом. Це був 2006 рік.

Спочатку дівчину підтримало лише кілька десятків людей, проте щороку кількість стрімко зростала. День вишиванки підхопили у Львові, Рівному та Запоріжжі, а згодом і в інших містах. Зараз свято стало Всеукраїнським, та навіть виходить на міжнародний рівень. Діаспори з десятків країн світу приєдналися до традиції за кілька останніх років.

Парад вишиванок

Парад вишиванок почали проводити в 2008 році. Тисячі людей у вишитих сорочках виходять на головну вулицю свого міста, щоб пройти урочисту ходу. Подія цікава ще й тим, що це чудова можливість побачити нескінченне розмаїття класичних та найсучасніших моделей. Зазвичай в той же час проводять різноманітній фотосессії, влаштовують флешмоби, тощо. А в 2001 році у Чернівцях зафіксували рекордну кількість людей в вишиванках в одному місті – понад 4 тисячі. Його офіційно внесли до книги рекордів Гіннеса. В той же час у Чернівцях створили найбільшу вишиванку 10х4 метри для центрального корпусу Чернівецького університету.

Нові традиції

Щороку з’являлися нові ідеї та традиції. Наприклад, у 2012 році все в тих же Чернівцях почали дарувати вишиванки новонародженим немовлятам, які з’явилися на світ в цей день. 

В 2013 році провели благодійну Добу вишиванки, а всі кошти з ярмарку скерували на допомогу хворим дітям. У 2014 році до свята долучилися діаспори із США, Канади, Португалії, Італії, Німеччини та Франції. До святкових нововведень приєднався конкурс на найкраще сімейне фото в вишиванці. 

У 2015 році задля підтримки та підняття бойового духу наших військових пройшла акція «Подаруй вишиванку захиснику». Наступного року пройшла презентація першого повнометражного фільму про вишиванки – «Спадок нації». Того ж року у сорочки вбрали пам’ятник засновникам Києва. 

У 2018 дизайнери провели модний показ етнічного одягу і запросили у якості моделей жінок-захисниць зі Сходу. У 2019 році свято під гаслом «Вишиванка – одяг вільних» привернуло увагу до історій жертв політичних репресій.

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар