Mobile

Viber

Telegram

Messenger

Зв'язатися з нами
Закрити
Порівняння
Обране
0
Кошик

8 цікавих фактів про вишивану сорочку

Вишивані сорочки – справжнє надбання українців, що зараз стрімко набирає популярність по всьому світові. У десятках країнах святкують День вишиванки, а модні дизайнери вносять їх у власні колекції. Виробники пропонують не лише готовий одяг, а й схеми, які можна створити самотужки. Купити такі заготовки ви можете у нашому магазині «Вечорниці», а поки ми розповімо вам 8 цікавих фактів про вишивані сорочки.

  1. Прабатьками вишиванок вважаються стародавні скіфи. За свідоцтвом Геродота вони прикрашали одяг візерунками з ниток. Окрім того, деякі орнаменти із скіфських прикрас, що знайдені на Черкащині, дійсно перегукуються із національними українськими візерунками. А це було максимум шосте століття. 
  2. Цікаво, що на Русі були навіть школи вишивки. Першу з них у десятому сторіччі заснувала сестра Володимира Мономаха Ганна. Там вивчали мистецтво шиття сріблом та золотом.
  3. Перші вишиванки були в першу чергу оберегами. Тому обиралися специфічні символи, а вишивка наносилася так, щоб вона торкалася тіла. Зокрема, на рукавах, комірі, тощо. Перед роботою обов’язково потрібно було мити руки, молитися та дотримуватися посту. Вишиванки оберігали від заздрісних поглядів, хвороб, злих духів, тощо.
  4. Кожна дівчина мала вишити сорочку для себе та свого нареченого перед весіллям. Під час роботи вона нашіптувала молитви та заклинання, щоб хлопець був вірним у шлюбі. Була прикмета, що коли сорочка після прання змінила колір – то чоловік зраджує. Прати таку сорочку могла лише та, хто її вишивала – це було своєрідним символом довіри у парі.
  5. Традиційно для новонародженої дитини вишиванку виготовляли із ношених батьківських речей. Вважалося, що таким чином малюка захищатиме батьківська енергія. Відповідно, дівчатам шили сорочки із маминих речей, а хлопцям – із батькових. Для дівчинки використовували чорні кольори, як символ землі та родючості, а для хлопчика – зелені та сині, що мали допомагати йому долати труднощі і стихію. Власну сорочку дитина отримувала лише у три роки, і візерунок переважно був червоним – у знак батьківської любові та кровного зв’язку. 
  6. У кожного регіону свої особливі візерунки та кольорові поєднання. Традиційно червоний колір символізує пристрасть та кохання, чорний – журбу, жовтий – радість, білий – невинність, тощо. Білі сорочки в давні часи носили лише на свята – це була цінна та урочиста річ. А от у повсякденності використовували сіру тканину та простіші візерунки. 
  7. Одні із найоригінальніших вишиванок створювали в Борщеві. Там жінки використовували чорні нитки, що символізували скорботу за чоловіками, яких майже винищили татари та турки. А от у Полтавській області віддають перевагу білим візерункам. Найяскравіші вишиванки завжди були на Буковині та Гуцульщині. 
  8. Ще Іван Франко у дев’ятнадцятому сторіччі вигадав поєднувати вишиванку із піджаком. Тепер їх можна зустріти не лише у вітчизняних дизайнерів, а й на світових подіумах. Наприклад, круїзна колекція Resort 2017 від Valentino – і це лише один зразок. Навіть журнал Vogue називав українську вишиванку модним трендом.
Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар