Mobile

Viber

Telegram

Messenger

Зв'язатися з нами
Закрити
Порівняння
Обране
0
Кошик

5 цікавих фактів про ляльки-мотанки

Ляльки-мотанки – напевно, найбільш таємничі та цікаві вироби, які можна зробити своїми руками. Наші предки вважали цих ляльок не тільки іграшкою, а й оберегом. Тому ставлення до їх виготовлення і використання було особливим. Тож навіть зараз набереться багато цікавих історій та фактів, які варто врахувати, перш ніж створювати ляльку-мотанку. 

1. У ляльок-мотанок немає обличчя

Згідно древнім джерелами відомо, що наші предки намотували з ниток хрест на обличчя. Таким чином, вважалося, що ніхто не може завдати шкоди іншій людині, адже саме очі вважалися уособленням душі. А от хрест – це потужний оберіг. Горизонтальна смуга – це земля, жіноче начало, а вертикальна – небо, чоловіче начало. Ще це і чотири пори року, і чотири сторони світу. Хрест в колі – це солярний знак, таким чином, лялька з таким обличчям несе в собі сонячну енергію. Окрім того, саме через відсутність обличчя мотанка – чудовий подарунок. Вважається, що у власника повинен бути постійний енергетичний обмін з лялькою. Якщо щось в обличчі не подобатиметься – такого ефекту не буде. А нема обличчя – нема проблеми.

2. При виготовлені не можна користуватися гострими предметами

У назві полягає особливість створення оберега. Ляльку не шиють, а саме мотають. До речі, наші предки вважали, що розпочату роботу не можна залишати посеред процесу і потрібно обов'язково закінчити. При виготовленні заборонено користуватися гострими предметами – голками, шпильками і ножицями. Навіть тканину відривали руками, а не розрізали. Це не стосується лише одягу.

3. Для створення використовували старий одяг

Раніше ляльок-мотанок виготовляли зі старого одягу бабусь і прабабусь. Вважалося, що саме ця тканина мала велику силу. Однак є важливий нюанс – можна було використовувати тільки той одяг, в якому людина не хворіла. З тих саме причин не можна було брати одяг, що носився у скрутні часи. Наприклад, в скорботі. Тканина вбирає в себе енергетику.

4. При зав’язуванні вузликів потрібно загадати бажання

Якщо лялька мотається без рук, вузлики потрібно робити в районі пупка. При наявності рук основний валик, з якого вона виготовляється, потрібно закріплювати вузликами по краях. При зав'язуванні таких вузликів загадують бажання. Вважалося, що мотанки можуть їх здійснювати. Це на додаток до того, що лялька мала оберігати. Окрім того, за старих часів їх робили для того щоб викликати дощ та для гарного врожаю. Майстрині мали заздалегідь визначитися із призначенням оберега. Їх мотали для сімейного щастя, для захисту від злих поглядів, тощо. Важливо, щоб майстриня перебувала в гарному настрої.

5. Одяг для мотанок має власне значення

На відміну від ляльки, одяг для мотанки можна шити, вишивати, прикрашати візерунками, символічними елементами, тощо. Наряд залежить не тільки від смаку майстрині або бажання, адже в ньому є символічні елементи. Наприклад, головний убір символізує зв'язок з небом, а спідниця – із землею. А от хвилі на фартусі означають воду. Зараз сакральний сенс зберігають не всі майстри, проте це чудовий шанс доторкнутися до культури та звичаїв предків.

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар